hlc_yeni

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılmak suretiyle kalıcı olarak veya uzun dönemli yok edilmesidir. Medikal bir işlem olan ve 1960’lardan itibaren deneysel çalışmaları devam eden bu yöntem, 1990’lı yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte etkinliği ve güvenliği dermatoloji literatürüne girerek yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kıllarda kalıcı olarak azalma sağladığı, ayrıca insan sağlığına zarar vermediği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından bazı üreticilerin cihazları için ilk defa 1997 yılında onaylanmıştır.

Tıp alanında kullanılan pek çok lazer yönteminde olduğu gibi lazer epilasyon cihazları da renge ve dokuya göre seçicilik prensibiyle çalışırlar. Kaynağından çıkan tek ve sabit dalga boyundaki lazer ışını cilde uygulanır ve uygulama yapılan bölgedeki dokuların içinden geçerek sadece bu alandaki kıl köklerini yakarak köreltmek suretiyle kalıcı epilasyon sağlar. Belli aralıklarla tekrarlanan seanslar sonrasında cilt ve kıl yapısının uygun olması halinde uygulama yapılan bölgedeki kılların bayanlarda % 70 – % 90’ı, baylarda ise % 60 – % 80’i kalıcı olarak temizlenir. Geriye kalan kıllar ise ince, açık renkli ve kozmetik önemi az olanlardır.

Lazer epilasyon tedavisi ile en etkin sonuçlar açık renk cilt rengi ve koyu renk kıl yapısına sahip bireylerde alınabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte farklı prensipler ve dalga boyunda ışın üreten lazer cihazları ile koyu cilt tipine sahip bireylerde de son yıllarda başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Lazer epilasyon göz çevresi dışında vücudun her bölgesine güvenli bir şekilde uygulanabilir. Bayanlarda en yaygın olarak uygulanan bölgeler, bacak, genital, bikini çizgisi, koltuk altları, kol ve yüz bölgeleridir. Erkeklerde Lazer Epilasyon ise en çok sakal üstü, boyun, ense, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde istenmeyen kılların azaltılmasında kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Vücuttaki dokulara rengini veren çeşitli kromofor adı verilen pigmentler bulunmaktadır. Cilde ve kıllara koyu rengi veren melanin pigmentidir. Cilde uygulanan lazer ışını selective phptothermolysis (seçici fototermoliz) prensibi ile melanin miktarı az olan dokuların arasından geçerek sadece melanin açısından zengin ve daha koyu renkli olan kıl gövdesi tarafından emilir. Aşırı ısınan kıl gövdesi ısıyı kıl köküne iletir ve kıl kökünü tahrip etmek suretiyle tekrar kıl üretme kabiliyetini yok eder veya kısıtlar. Aşırı ısınan kıl gövdesinin çevre dokulara zarar vermesini engellemek için işlem sırasında cilt jel sürülerek, soğuk hava veya soğutucu gaz püskürtülerek soğutulur.

Vücudumuzdaki kıllar anagen, katagen ve telogen denilen çeşitli oluşum evrelerinde bulunurlar. Anagen fazı aktif büyüme evresi olarak adlandırılır. Bu evrede kıl büyümüş ve cilt üzerinde görünür durumdadır. Kıl kökünde bol miktarda su ve tuz bulunmaktadır, kıl gövdesi papilla adı verilen kıl köküne bağlıdır. Dolayısıyla anagen (aktif büyüme) evresinde olan kıllara Lazer Epilasyon uygulandığında, kıl gövdesinde bulunan melanin maddesini gören lazer ışınları burada oluşan yüksek ısının iletilmesiyle papillayı tahrip edecek ve kalıcı epilasyon sağlanacaktır.

Herhangi bir zamanda kişiden kişiye değişmekle birlikte vücuttaki kılların bölgeye göre % 10 – % 20’si aktif büyüme evresindedir. Bu nedenle tedavinin tamamlanması için belli periyotlarla tekrarlanan seanslara ihtiyaç duyulur. Genellikle vücut bölgelerinde lazer epilasyon seans aralıkları 6 – 8 hafta, yüz bölgesinde 4 – 6 haftadır. Tedavi, uygun cilt yapısına sahip bireylerde ortalama 5 – 6 seansta tamamlanmaktadır. Her bireyde anagen evresinde bulunan lazer ışınlarından etkileyecek kıl oranının farklı olması sebebiyle etkin lazer epilasyon sonuçları için gerekli lazer epilasyon seans sayısı’da birbirinden farklı olabilmektedir.

Koyu cilt yapısına sahip bireylerde seans sayısı daha fazla kalıcı epilasyon başarı oranı daha düşük olabilmektedir. Lazer epilasyon prensip olarak çok ince, kızıl, beyaz ve sarı kıllara etki etmez. Siyah ve kahverengi kıllara rengini veren eumelanin lazer ışınlarını yoğun bir şekilde emerken, sarı ve kızıl kıllara rengini veren pheomelanin lazer ışınları tarafından görülmez. Seçici fototermoliz prensibinin temeli budur.

Alexandrite Lazer Epilasyon Sistemi

Alexandrite lazer 755 nm dalga boyuna sahip bir lazer cihazıdır. Alexandrite lazer dalga boyu kısa olmasından melanine duyarlılığı fazla olan bir lazer tipidir. En uygun hasta profili cilt tipi açık ten ve koyu renk kıldır. Kullanımı esmer tenlerde daha kısıtlıdır bu nedenle Alexandrite lazerin koyu tenlilerde kullanımı önerilmemektedir.

Alexandrite lazer epilasyon sistemi hasta uyumludur. Uygulama öncesi kılların tıraşlanma ihtiyacı yoktur. Diğer lazer sistemlerine göre daha az ağrılıdır. Bu sistem ile uygulama yapıldığında kıllar uygulama sonrası bölgeden temizlenir. Alexandrite sistemi koltuk altı, bacak, bikini bölgesi ve genital bölgede başarı oranı yüksek bir sistemdir. Hava soğutma sistemi sayesinde; epilasyon işlemi yapılırken ciltte oluşabilecek lekelenme ve yanma gibi etkileri minimize eder.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer uygulamasının gerektiği gibi yapıldığı durumlarda ekin bir kalıcılık vardır. Ancak sarı, beyaz, gri ve kırmızı kıllar kesin olarak lazere cevap vermez.

Hangi bölgelerde tedavi yapılabilir?

Lazer, yüz bölgesinde dudak üstü, şakak, sakal bölgesi, boyun ve çene dahil olmak üzere kollar, bacaklar, göğüs, sırt, bikini bölgesi, el ayak parmakları, bütün vücutta istenmeyen kıllar üzerinde etkilidir.

Lazer epilasyon ağrılı bir işlem midir?

Lazer tedavisi esnasında duyulan rahatsızlık hissi genellikle hastaların bekledikleri acı hissinden daha azdır. Ağda ve iğneli yöntem gibi eski metotlarla kıyasladığında hastalar lazerin oluşturduğu etkiyi çok daha konforlu bulmaktadır.

İşlemler acı verir mi?

Lazer ile kıl kökü tahrip olurken, cımbızla çekildiğinde meydana gelen acının benzeri bir his algılanır. Bu kaçınılmazdır. Vücudun bazı bölgeleri daha duyarlı olduğundan, doğal olarak bazı bölgelerde bu his daha güçlü olabilir. Ancak lazer soğutucu ile birlikte kullanılmakta olduğundan derinin ısınmasına bağlı bir ağrı-acı meydana gelmez. soğutucu, işlem sırasında lazer atisi öncesi-atış sırası ve sonrasında deriyle sürekli temas halinde tutularak işlem bölgesini soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korur. Soğutucu sayesinde kıl kökündeki reaksiyon da nispeten az hissedilir. Örneğin dudak üstündeki ince tüyler lazer ile tedavi edilirken hiç bir şey hissetmezsiniz.

Bronzlaştığımda lazer epilasyon yaptırabilir miyim?

Evet, Kliniğimizde kullanılmakta olan etkin lazer (Cynosure Smart Cool Epil) soğutma teknolojisi her cilt tipine güvenle uygulanır.

Seanslar arasında veya sonrasında bronzlaşabilir miyim?

Eğer seans sonrası güneşlenmeyi planlıyorsanız yüksek koruma faktörlü, örneğin SPF 30 gibi bir losyon kullanmalısınız. Aksi takdirde ciltte hiper veya hipo pigmentasyona sebep olabilirsiniz. Bu tip renk değişimleri genellikle 6 ay sonunda geçecektir.

Koyu tenli (Afro-Amerikan alt yapısında bir cilde sahip) kişilere lazer uygulanabilir mi?

Çok koyu renkli veya siyah tenlerde kullanılan en güvenilir lazer uzun dalga boylu ND:YAG lazerlerdir.

Seans süresi ne kadardır?

Her tedavinin süresini epilasyon yapılacak vücut bölgesi ve kıl yoğunluğu belirler. Örneğin, erkeklerde sakal istenmeyen yanak bölgesi yada boyun altı, koltuk altı zaman olarak kısa sürerken, erkek sırtı ya da göğsü, bayanlarda bacaklar gibi bölgeler alanın kıl yoğunluğuna bağlı olarak daha uzun olacaktır.

Açık ten ve koyu renk kıla sahip bireylerde tedavi nasıl sonuç verir?

Bu grupta olanlar Laser Epilasyon için idealdir. Birkaç seansta azalma görülecektir. En iyi sonucu almak için belli aralıklarla tekrarlanan seanslar gerekir. Çünkü lazer tedavisi anajen evredeki kılları etkilemektedir. Vücudumuzdaki tüylerin hepsi aynı anda aynı fazda değildir. Kıllar sürekli 3 ayrı faz içinde değişimdedir. Zaten tedavinin tek seferde bitmemesi de bu değişimden kaynaklanmaktadır.

Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?

Tedaviyi izleyen birkaç dakika içinde, ciltte kızarıklık ve ufak kabarcıklar oluşur. Ancak bunlar 30 dakika kadar kısa sürede geçer.

Lazer epilasyon sağlık açısından zarar verebilir mi?

Hayır. Çünkü Lazer non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir. Epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl folliküllerini hedefler.

Tedavi sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İlk gün çok sıcak olmayan ılık bir duş alınabilir. Yapılan bölge yüz ise; kış dahil olmak üzere yüksek koruma faktörlü ürün kullanılması tavsiye edilir. İşlem sonrası oluşabilecek cilt kızarıklığı ve ufak izler kısa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Gerekli görülürse medikal kremler kullanılır. Tedavi öncesi ve sonrası 36 saat direkt güneş ışığına çıkılmaması tavsiye edilir.

Erkekler İçin Lazerli Epilasyon

Epilasyon uygulamalarının bayanlara özgü bir yaklaşım olduğu sanılır, ancak erkekler arasında da epilasyon yaptıran, ağda kullanan kişi sayısı yabana atılmayacak sayıda fazladır.Tek fark ,erkekler bunu kadınlardan daha gizli saklı yaparlar.

Erkeklerin en sık talep ettiği bölgeler özellikle sırt-omuz, göğüs,boyun- ense ve elmacık kemikleri üstü sakallardır. Erkeklerde lazer epilasyon uygulamaları kadınlardan çok az farklılık gösterir, temelde etki mekanizması aynıdır. Melalinden zengin kıl kökü hücresinin, cilt üzerinden uygulanan lazer enerjisi ile yakılıp yok edilmesi prensibine dayanır.

Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. Avantajları,erkeklerin daha kalın ve koyu renk kil köklerine sahip olmaları nedeniyle, lazere çok iyi yanıt verirler ve çok daha basarili sonuçlar alınabilir.İkinci olarak erkekler, bayanlar kadar mutlak kılsız bir cilt istemediklerinden daha az sayıda seans uygulamakla tatmin edici sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

Erkeklerin dezavantajı ise yapıları gereği yüksek erkeklik hormonları nedeniyle sürekli yeni kıl üretimi yönünden baskı altında olmalarıdır. Bu durum uzun vadede lazer epilasyonun etkisini azaltarak revizyon uygulamalarını zorunlu hale getirebilmektedir.

Erkeklerde kalın ve melalinden zengin kıl kökü hücrelerinin varlığı, lazer enerjisinin burada daha fazla yoğunlaşmasını ve daha yüksek ısı enerjisi açığa çıkmasına neden olurken, bu ısı enerjisinin sebep olduğu ağrı acı hissi de kadınlara göre daha yoğun olarak yaşanmaktadır. Neyse ki erkekler bayanlardan daha fazla ağrıya dirençli olduklarından yada en azından kendilerini öyle koşullandırdıklarından ağrıdan fazla şikayetçi olamamaktadırlar .