Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi tahmin edildiğinden daha yaygın bir problemdir. Eskiden beri “kellik”in erkeklere mahsus bir özellik olarak kabul edilmesinden olsa gerek, kadınlardaki saç dökülmesi çoğunlukla görmezden gelinmiş ve toplum tarafından önemsenmeyen bir mesele olarak ihmal edilmiştir.

Kadınlardaki saç dökülmesi artık tamamen tıbbi ve estetik bir problem olarak kabul edilmektedir. Günümüzde bir çok kadın saç dökülmesi gerçeğinin farkına varmış ve kaybedilen saçı yerine getirecek tedavi ve müdahalelere başvurarak, bu sorunu gidermeye yönelik bir şeyler yapmaya başlamıştır.

Genellikle kadınlar, erkek veya kadın akrabalarında saç dökülmesi öyküsü bulunsa dahi, kendi saçlarının döküleceğini tahmin etmezler.

Kadınlar ayrıca sosyal beklentilerinin karşılanabilmesi için saçlarının yerinde olması gerektiğine inanmaktadırlar. Saçların seyrelmesi, ancak kadınlar çok yaşlandığı zaman kabul edilebilir bir durumdur.

Saç dökülmesi kadınlar arasında oldukça yaygın olduğundan, eğer şu söyleyeceklerimizi yaşıyorsanız yalnız sayılmazsınız:

  1. Saçınızın döküldüğünü fark ediyor, mutsuz ve şaşırıyorsanız,
  2. Saçınızın neden döküldüğünü anlamıyorsanız.

Farkında olmanız gereken en önemli şey, bir saç nakli uzmanının neler yapabileceği, yani kadınlardaki saç dökülmelerinin çoğunun başarıyla tedavi edilebildiğidir.

Nedenleri:

  • Tiroid anormallikleri.
  • Diyete bağlı dökülmeler
  • Fiziksel stres ve duygusal stres
  • Hormonal nedenler