Saç Dökülmesi Nedir?

Alopesi (Saç Dökülmesi)

Saç dökülmesi terimi saçlardaki hafif incelmeden tüm saçların kaybına kadar farklı saç problemlerini tarif ederken kullanılmaktadır. Normal şartlarda kafamızdan günde 50-100 arasında saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Tıp dilinde alopesi adı verilensaç dökülmesi basit saç dökülmesi ve pelad olmak üzere iki çeşittir.

Saç kökleri uzun bir gelişme dönemi ve bunu takip eden daha kısa bir dinlenme döneminden oluşan bir yaşam döngüsü içindedirler. Dinlenme döneminde saç teli köküne bağlıdır, fakat artık büyümez. Dinlenme döneminin sonunda ise saç dökülür ve yerine aynı kökten başka bir saç büyümeye başlar. Böylelikle yeni bir döngü başlamış olur

Saç köklerinin bu büyüme-dinlenme döngüsünün uzunluğu genetik koda bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Saç kökleri yaş ilerledikçe saç üretimini azaltıp, daha uzun süreyi dinlenme evresinde geçirmek üzere programlanmışlardır.

İnsanoğlu tarih boyunca saç dökülmesinin nedenlerini araştırmıştır. Ne var ki, saç dökülmesine neden olan mekanizmalar ancak kısa süre önce anlaşılmaya başlamıştır.

Saç dökülmesine pek çok şey neden olabilir. Bu nedenlerin başlıcaları aşağıda açıklanmaktadır: